Polecany post

Podatek od sprzedaży akcji pracowniczych

                                                                              Hm....otrzymałem w darze akcje pracownicze, ale chce ...

czwartek, 7 czerwca 2018

Najczęstsze problemy z wysłaniem e-deklaracji



System e-deklaracje, za pomocą którego podatnicy mogą składać oświadczenia podatkowe przez internet, jest popularnym sposobem rozliczania się z fiskusem. Część podatników nadal jednak zanosi deklaracje do Urzędu Skarbowego, gdyż obawiają się błędów podczas wysyłania dokumentów elektronicznych. Czy to słuszne obawy? Jakie problemy występują podczas wysyłania e-deklaracji?

Dlaczego tak późno można wysłać e-deklaracje? O co chodzi z identyfikatorem podatkowym?

Elektroniczne wersje formularzy zeznań rocznych czasami są zbyt późno udostępniona. Przyczyną była późna publikacja papierowych formularzy zeznań rocznych i załączników (listopad i grudzień).
Podczas wysyłania e-deklaracji zdarza się, że system nie rejestruje identyfikatora podatkowego, którym jest PESEL w przypadku osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zeznania tego typu były odrzucane i trzeba było udać się do Urzędu Skarbowego.

Czy wszystkie programy do e-deklaracji są dobre?

W związku z coraz większym zainteresowaniem składaniem zeznań rocznych drogą elektroniczną, możemy kupić wiele programów informatycznych wspierających akcję rozliczeń przez internet. Część z nich bezpłatnie dodaje się do gazet i innych publikacji. Zdarza się bowiem, że tego typu programy działają błędnie i e-deklaracje nie docierają do Urzędu Skarbowego.

Wysyłasz e-deklaracje i pojawia się status 414? O co chodzi?

Często zdarza się także negatywna weryfikacji podatnika podpisującego zeznanie. Zazwyczaj związane jest to z błędnym wypełnieniem e-deklaracji. Podatnicy korzystający z drugiego sposobu wysyłania zeznań tj. za pomocą interaktywnego formularza i wtyczki, również napotykają trudności. Większość z nich wynikała z niezapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi sposobu przesyłania dokumentów drogą elektroniczną. Bardzo często podatnicy rozpoczynali wysyłanie od otwarcia stosownego formularza na stronie, jego wypełnienia, a następnie pojawiało się pytanie o sposób wysyłki. Problem rozwiązywało uruchomienie wysyłki z formularza PDF zapisanego na dysku komputera.

Masz program Windows XP lub Vista? Już nie wyślesz e-deklaracji

1 lipca 2017 r. wprowadzono wyższą wersję protokołu TLS 1.2 (TLS, czyli Transport Layer odpowiada za szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy bankiem a użytkownikiem), która jest nowsza i bezpieczniejsza. Użytkownicy nowszych wersji systemu operacyjnego Windows nie odczują z tego powodu zmian. Problem pojawi się jednak u tych podatników, którzy korzystają z systemów Windows XP, Windows Vista, a także Windows Server w wersjach 2003 i 2008. Nowy protokół nie jest przez te systemy obsługiwany, więc za ich pośrednictwem nie wyślesz e-deklaracji. Jeśli nadal chcesz wysyłać dokumenty drogą elektroniczną, musisz zakupić licencję na nowszy system operacyjny.

Podatnicy wypełniając swoje roczne deklaracje podatkowe mogą posłużyć się papierowymi drukami lub wysłać e-deklaracje. Elektroniczne dokumenty mogą być nieco kłopotliwe podczas wypełniania, ale nie warto się zrażać po pierwszych niepowodzeniach, gdyż jest to bardzo wygodny sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz